Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09.00 - 19.00
Hafta Sonu 09.00 - 19.00

Ankara Estetik Diş Hekimi

Estetik güzel olanı ele alan ve uygarlık tarihi boyunca insanların aradığı ve korumak için büyük çaba sarf ettikleri bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Güzellik yaşamın her alanında büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte günümüzde insanlar ağız ve diş sağlıklarının korunmasının yanı sıra güzel bir gülümseye de sahip olmak istemektedir. Bu nedenle farklı uygulamalar ile diş estetiği sağlanmaktadır. 

Diş Estetiği Nedir?

Steril ve sağlıklı bir diş dizilimi çoğu zaman doğal ve güzel bir görünüm sağlasa da bazı durumlarda estetik bir görünüm için yeterli olmayabilmektedir. Diş estetiği her şeyden önce; diş diziliminin tam, diş renginin doğal bir beyazlığa sahip olduğu, dişlerde madde kayıpları gözlenmediği ve alt-üst çene kemiklerine uyumlu ve orantılı bir şekilde konumlandığı durumlar olarak açıklanabilmektedir. 

Diş estetiği teknolojinin de gelişmesi ile birçok farklı uygulama gerçekleştirilerek sağlanabilmektedir. Gerek diş beyazlatma gerekse diş implantı ya da kaplamaları ile kişiye özel estetik bir gülüş tasarımı oluşturmak mümkündür. Diş estetiği uygulamaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Diş beyazlatma

- Zirkonyum diş kaplama

- Laminate diş kaplama

- İmplant uygulaması 

- Diş etine uygulanan pembe estetik

- Diş pırlantası

- Incognito

- Porselen kaplama

Bu uygulamalar ile güzel bir diş dizilimine sahip olan insanlar sosyal ortamlarda özgüvenlerini korumakta ve kendilerini çok daha bakımlı ve güzel hissetmektedir. Gerek estetik gerekse restoratif diş uygulamaları bu alanlarda uzman olan diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. 

Restoratif ve Estetik Diş Hekimliği nedir?

Sağlıklı ve estetik bir ağıza kavuşmak teknolojinin bu kadar ilerlediği bu dönemde zor değildir.

Dişlerimiz hem sağlık açısından hem de sosyal yaşantımız açısından büyük önem taşır. Herhangi bir dişimizi kaybettiğimizde yaşamımız hem sağlık yönünden hem de sosyal hayatımız açısından zorlaşır. Çiğneme ve konuşmada yaşanan zorluk ve gülerken duyulan tedirginlik her açıdan tedavi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

Diş estetiği ile kişinin yüz ölçüleri ve hatları ile tamamen uyumlu, dişlerin, diş etlerinin, ağız dudak ve çevresinin doğal, simetrik, orantılı bir görünümünü elde edebilmek için estetik diş hekimliğinin birçok alanındaki tedavi yöntemlerinin diş estetiği için bir arada uygulanmasıdır. Başarılı uygulamalar için diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renkleşmiş dişlerin (Beyazlatma), hassas dişlerin, aralıklı dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların bütünsel ve kombine bir tedavisini içeren plan esastır. Bu tedaviler için ışıklı beyaz dolgulardan, porselen dolgular (inley-onley), fiber uygulamalarından, beyazlatma yöntemlerinden, hassasiyet gidericilerden ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.

Önemli olan diş hekiminin hastasını tanıyıp doğru tedavi yöntemlerini kaliteli ve hastaya en uygun materyaller kullanarak uygulamasıdır. Amacımız steril ortamlarda, son teknoloji cihazlar ile tecrübeli hekim bakışını birleştirerek güzel ve sağlıklı gülümsemeler elde etmektir. Kliniğimizde uygulanacak ‘Gülüş Estetiği’ ile güzel gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Diş Estetiği Uygulamalarına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulmaktadır

Diş estetiği uygulamaları insanların gülerken, konuşurken, toplum içerisinde bulunurken, fotoğraf çekilirken kendilerini rahat ve özgüvenli hissetmelerini sağlamaktadır. Ağız ve diş bakımının yeterince uygulanmadığı durumlarda birtakım deformasyonlar açığa çıkabilmektedir. Fonksiyonel diş uygulamaları ile tedavi edilebilen bu deformasyonlar dişlerin doğal ve güzel görünümde olmasını engellemektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Diş kaybı yaşanması

- Dişlerde madde kaybı yaşanması

- Sigara kullanımı nedeni ile diş renginde sararma ve renk değişimleri oluşması

- Asitli ve alkollü içecekler tüketimi nedeni ile diş minesinin aşınarak deformasyona uğraması

- Üst ve alt çene kemiklerine bağlı olarak diş eğrilikleri

- Diş eti çekilmeleri

- Diş eğrilikleri

Diş Estetiği Uygulamalarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diş estetiği uygulamalarının avantajları estetik bir görünüm kazanmanın yanı sıra bu uygulamalar öncesinde mutlaka ayrıntılı bir diş muayene yapılavak olması ve herhangi bir sağlık probleminde öncelikle bu problemlerin tedavi ediliyor olmasıdır. Öyle ki ağız ve diş sağlığı için bazı durumlarda günlük bakım yeterli olmayabilmekte; genetik faktörler ve beslenmeye bağlı faktörler ile birtakım sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Bu nedenle diş estetiği uygulamaları öncesinde yapılacak muayene ve tedavi süreci ağız ve diş sağlığının korunmasında; estetik uygulamalar ise ağız ve diş diziliminin güzel bir görünüme sahip olmasında etkilidir. 

Diş estetiği uygulamaları mutlaka alanında uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda bu uygulamalar güncel teknolojinin ürünü olan cihazlar ile uygulanmalıdır. Aksi halde yanlış uygulamalar diş sağlığını ciddi bir şekilde etkileyebilmektedir. Diş estetiği uygulamalarının sonrasında ağız ve diş sağlığı daha da özenli bir şekilde korunmalıdır.

Estetik diş hekimliği bir sanattır yazısı için tıklayınız.