Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09.00 - 19.00
Hafta Sonu 09.00 - 19.00

İnley Onley Nedir?

İnley ve onley dolgu ve kron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı veya kaplanacak derecede zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir.

Aralarındaki fark kapsadıkları alanla ilgilidir.

İnley ve onleyler seramik, fiberle güçlendirilmiş kompozitten yada porselen-kompozit hibrit malzemelerden yapılır.

Genellikle kanal tedavisi görmüş veya ileri derecede çürümüş dişlerde çürük temizlendikten sonra geriye yetersiz sağlam diş dokusu kalır. Bu dişlerin tedavisi için klasik yöntemlerde  porselen kuron kaplama yapımı için dişin küçültülmesi yani madde kaybı yapılması gerekmektedir. Zayıflamış diş dokusunun hekim tarafından da zayıflatılmaması için inley onley dolgular tercih edilmektedir. İnley ya da onleyin ömrü yapıldığı materyale, bulunduğu dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine ve düzenli diş hekimi kontrollerine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde görevlerini sürdürürler.

Uygulama Nasıl Yapılır?

İnley ve onleyler laboratuvarda hazırlandıklarından iki randevuda tamamlanabilirler. Geri kalan sağlıklı diş yapısı, diş hekiminin inley ya da onley yapımına karar vermesini sağlar.

Porselen Inley ve onleyler’in Avantajları Nelerdir?

  • Estetiktirler
  • Uzun ömürlüdürler
  • Kalan sağlam diş dokusunu korurlar
  • Kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşma riski minimumdur
  • Diş-restorasyon uyumu çok hassastır