Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09.00 - 19.00
Hafta Sonu 09.00 - 19.00

Çocuk Diş Hekimliği

Diş hekimlerinin yetişkinlerden ziyade çocuklar üzerinde bırakacakları izlenim önemlidir. Çünkü diş hekimi fobisi genellikle geçmişte yaşanan kötü tecrübelerin etkisiyle ortaya çıkar. Bu tür durumların oluşmaması için çocukların ilk diş hekimi tecrübelerinin memnun edici şekilde sonuçlanması önemlidir.

Annenin gebelik döneminde ve öncesinde diş bakımı çok önemlidir. Bebek anneden kalsiyum aldığı için bunu takviye etmek anneye düşer. Eğer anne yeterli oranda kalsiyum alamaz ise gebelik döneminde ve sonrasında kaçınılmaz diş kayıpları ya da büyük diş problemleri baş gösterebilir. Gebelik döneminde özellikle ilk 3 ay ilaç kullanılmadan küçük önlemlerle anneye müdahale edilmesi son çare olarak düşünülür.

Bebek doğduktan sonra da 3-4 aylıktan itibaren diş kaşıntıları başlar. 1 yaşına geldiğinde her çocukta farklı olmakla birlikte yaygın olarak 4-6 dişi çıkmış durumda olabilir. Bu aşamalardan itibaren çocuk önce ebeveynlerini diş bakımı yaparken gözlemler, bu durumun normal ve düzenli şekilde yapılması gereken bir durum olduğu algısına vardıktan sonra yavaş yavaş diş bakımına başlanmalıdır. Çocuklar ebeveynlerinin söylediklerinden çok yaptıklarını yapmayı severler. Bu sebeple sizin diş hekiminize ya da diş muayenelerine karşı tutumunuz aslında çocuğunuzun tutumunu belirleyecektir. Çocuklarınızın yanında diş muayeneleri ile ilgili kötü anılarınızı paylaşmamanız herhangi bir diş muayenesi öncesinde çocuğunuzun ön yargı edinmesini engelleme konusunda size yardımcı olacaktır.

İlk dişlerinin çıkma döneminden itibaren çocuklara diş bakımı ve fırçalama alışkanlıklarının kazandırılması ileriki dönemlerde diş problemleri yaşanma riskini azaltacaktır. 0-6 yaş arası çocuk gelişiminin en önemli dönemidir. İnsan karakteri ve beyni bu yaş aralığında büyük oranda gelişim gösterirken aynı dönemde çocuklara güzel ve örnek alışkanlıklar kazandırmak da çok daha kolaydır. Bu sebeple doğru diş bakımı, süt dişleri dahil olmak üzere yaşanan tüm diş problemlerinin erken teşhis ve tedavisi için güler yüzlü hekim yaklaşımı ile bilinçli ebeveynlerin tercihi olmak en büyük hedefimizdir.