Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09.00 - 19.00
Hafta Sonu 09.00 - 19.00

Diş İmplantı Nedir, İmplant Nasıl Yapılır?

Günümüzde doğal dişlere en yakın alternatif olarak kabul edilen implant, en basit tanımı ile çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek sağlayan yapay diş kökleridir. Böylece eksik olan dişlerin hem fonksiyonu hem de estetik görünümü tekrar sağlanmış olmaktadır. Çoğunlukla titanyumdan yapılan implantlar, yaşam boyu kullanılabilmekte ve herhangi bir soruna yol açmamaktadırlar.

İmplant Nasıl Yapılır?

Çene kemiği gelişimini tamamlamış olan yani 18 yaşından büyük herkese uygulanabilen bir işlemdir. İmplant, hekim tarafından steril ortamlarda gerçekleştirilen küçük bir cerrahi girişim ile çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlem ile diş kökünün yerini alacak implant, protezi taşıyabilecek duruma gelmiş olur. 

İmplant lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlem olmakla beraber bazı hastalara genel anestezi de uygulanabilmektedir. 

Hastanın implantı destekleyecek kemik yapısı ve sağlıklı diş etlerinin olmaması gibi durumlarla karşılaşıldığında implanta ilave olarak kemik cerrahisi uygulamaları da yapılabilmektedir. Bunlar da yine başarı oranı yüksek işlemlerdir.

İmplantın Avantajları

İmplantın en büyük avantajı hastalara kaybetmiş oldukları dişlerinin yerine neredeyse aynı özellikte olan protez dişlere sahip olma imkanı tanımasıdır. Doğal dişe oldukça yakın sonuçlar vermesi ve ömür boyu kullanılabilir olması implantı diş kayıplarının tedavisindeki en etkili  işlem olarak karşımıza çıkarmaktadır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin süresinde belirleyici iki etken bulunmaktadır. Bunlardan biri hastanın kemik yapısı ve dişlerinin durumu diğeri de yapılan işlemlerin içeriğidir. 

Operasyon 1-2 saat sürmektedir. Hastanın durumuna göre yaklaşık 1-3 sonrasında da kalıcı protezlerin takılması ile implant tedavisi tamamlanmış olmaktadır. 

İmplant Ağrılı Bir İşlem midir?

İmplant tedavisinde duyulan ağrı normal bir diş çekimi sırasında duyulan ağrıdan farklı ve dayanılmaz değildir. 

Anestezi altında uygulanmasından ötürü işlem esnasında ağrı hissi duyulmamaktadır. İşlemden sonra meydana gelebilecek olası bir ağrı ise uygun bir ağrı kesici ilaç yardımı ile giderilebilmektedir. 

İmplant Temizliği

İmplant temizliği önem verilmesi gereken önemli bir husustur. Hatta ağız içine takılmış olan yabancı maddelerin temizliğine, dişlerden daha çok önem verilmesi gerekmektedir. Ancak implantlar bakımı zor olmayan özellikte olduklarından ötürü temizlikleri zaman almamaktadır. İmplant dişlerin temizliği diğer normal dişlerden farklı ve zahmetli değildir. Dişler sabah akşam düzenli olarak fırçalanmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde ağız çalkalama sularının kullanılması da önerilmektedir. 

Düzenli olarak ağız bakımının yapılması da ihmal edilmemelidir. İmplant ömür boyu kullanılabilen bir diş tedavi yöntemidir ancak implantın çörünün uzun sürmesi ve başarısı temizliğinin eksiksiz bir şekilde yapılması ile de doğrudan ilişkilidir. 

İmplant Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

İmplant hekim tarafından steril bir ortamda gerçekleştirilen bir işlemdir. Kötü koşullar altında gerçekleştiği takdirde çene kemiğinin direncinin düşmesi gibi bir takım yan etkilerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. 

İmplantın gereğinden fazla sayıda yapılması hem hastayı yormakta hem de riski arttırmaktadır.

Ayrıca, implant tedavisi öncesinde hastanın genel sağlık durumu değerlendirilmelidir. Diyabet implant tedavisine engel olan hastalıklar arasında ilk sırada gelmektedir. Ancak düzenli olarak kontrollerin gerçekleştirilmesi durumunda implant tedavisi diyabet hastalarına da rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Ankara diş implantı merkezi için tıklayınız.